Parodos laikas: 2015 08 27-09 19

Vieta: Galerija "Meno parkas", III aukštas

Andrus Joonas. PROTO BANGLENTININKAS, T 3

 

Galima nardyti internete arba nesibaigiančiame prote.

„Galbūt, dauguma modernaus meno yra ribotas, nes žmonės praradę šventų nematomų meno ištakų suvokimą – perduoti žmonėms jų tikrosios prigimties ir vietos visatoje viziją ir vėl ir vėl priminti gyvenimo kainą ir nesibaigiančias jo galimybes.“ (Sogyal Rinpoche)

Žmogaus vystymasis yra ne prabanga, bet neatskiriama kiekvieno mūsų dalis. Paroda yra asmeninė menininko erdvė, tiek protinė, tiek fizinė, kurioje jis ar ji gali atvirai komunikuoti su žiūrovu ir būti asmeniškai atsakingu už savo kūrybą.

Tai yra principas, kuriuo vadovavausi kurdamas savo ekspoziciją. Į ekspoziciją įeina kūriniai iš 1995-2015 m. laikotarpio, kurie pristato įvairias kūrybos stadijas, formuojančias instaliatyvią ir prasminę visumą, kylančią iš mano kūrybinio kelio.

Aš fokusuojuosi į performanso meną, tapyba susieta su juo, taip pačiai - ir fotografinis menas.

Iš mano vėlyviausių kūrinių yra eksponuojama tapyba ir paskutiniųjų trijų metų performansų, paremtų daugiausiai asmenine rusiška patirtimi, dokumentacija.

Niekada negali žinoti, kas nutiks performanso metu. Reikia sugebėti sureaguoti per nanosekundes. Prireikia penkerių metų pasiekti tobulą performansą, kur viskas vyksta sklandžiai. Tai pasiekęs, pagauni „tobulą bangą“, kaip banglentininkai pasakytų.

Šią parodą aš skiriu savo protėviams, kurie XIX a. keliavo į carinę Rusiją, ieškodami Pažadėtosios žemės ir Baltojo laivo, kuris juos ten nugabentų. Kai kurie iš jų pasiekė Sibirą, kai kurie – Juodosios jūros krantus. Sunkiai dirbantys žemę estai, jų valios stiprybė i užsispyrimas išmokti netrukus juos padarė ekonomiškai klestinčius. Po to laikai pasikeitė ir naujasis rėžimas iš jų atėmė viską, ką galėjo – dalis prarado savo nuosavybę, dalis – savo gyvybes. Jaunesni ir drąsesni grįžo į Estiją po Antrojo pasaulinio karo. Mano tėvai susipažino Taline, Estijos Tarybinėje Socialistinėje Respublikoje, per estų, grįžusių iš Kaukazo regiono, susitikimą.

Spėju, kad paveldėjau ieškotojo dvasią iš tų savo protėvių.

Andrus Joonas


Trumpa menininko biografija. ANDRUS JOONAS ARBA ATSAKYMAS YRA ALEDOIA.

Andrus Joonas (1970 05 12) yra performanso menininkas, instaliacijų kūrėjas, tapytojas bei kuratorius.

Savo kaip tapytojo karjerą pradėjo su galingomis pakelės parodomis (1995 - 2006), rodančiomis gigantiškus monumentalius tapybos darbus greitkelyje Pärnu-Tõstamaa.

Jis baigė Grata akademiją, kolegiją suformuotą Pärnu Sütevaka meno departamento ir Estijos dailės akademijos, dėstė akademijoje Grata ir akademijoje Non Grata. Taip pat, 1998-2007 m. Joonas buvo performanso meno grupės “Non Grata” nariu.

2000 m. jis įvykdė konceptualų aktą – nustojo pristatinėti savo CV tam, kad įrodytų, jog jis yra menininkas. Aledoia yra žodis iš paties menininko mitologijos, kuris iš pradžių buvo nutapytų gėlių serijos pavadinimas, bet vėliau buvo išplėstas iki viso meno kūno. Joonas be abejonės yra vienas iš galingiausiai kultivuojančių mistinį ir romantinį menininko mitą Estijos menininkų. Jo gyvenimas talpina epifaniškus įkvėpimo momentus, audringus sprendimus, depresijos protrūkiuose sudegintus paveikslus bei kūrinius, nutapytus pagal vizijas. Jo švelnūs ir nešvankūs performansai sukėlė ir susižavėjimo, ir skandalų, kurie baigėsi teismo bylomis. Jo kūrybinio proceso santrauka yra: „sulaužyk įsivaizduojamą realybę ir sek savo įkvėpimu, tai yra vienintelis šansas surasti save viduje šios iliuzijos; kartas nuo karto prarasti savo kelią, yra neišvengiama kelionės dalis. Andrus Joonas meninė kalba išsivystė į ekstremalią idiosinkraziją, dėl ko yra sudėtinga apie jį kalbėti, naudojant formalius kanonus.

Jo kūrybinė kelionė gali būti įvardijama, kaip šiuolaikinis misticizmas – ypatingai pastarųjų metų įvykių šviesoje, kur ironijos ir skirtingų meno ir kultūros tipų sintezė pateikia stiprų energetinį augimą; kur ekstremaliai išraiškinga, dažnai perdėta įvairovė suklijuojama krūvon menininko, kuriam nereikia mediatoriaus tarp jo paties ir kosmoso.

Į meno pasaulį jis įžengė kaip autsaideris ir nepriklausomas mąstytojas ir taipogi pats tai patvirtino, eidamas visiškai išskirtiniu keliu, kaip ledo laužytojas per užšalusią jūrą, išskobdamas visiškai naujus kelius. Menininkas performansus daręs daugelyje Europos šalių, taip pat JAV bei Rusijoje.

Andrus Joonas darbų yra: KUMU, Tartu meno muziejaus, Pärnu naujojo meno muziejaus, Pärnu miesto kolekcijose bei daugelyje privačių kolekcijų Estijoje ir Europoje.

Sudaryta remiantis publikuotais straipsniais spaudoje

 

Paroda yra galerijos projekto "Meno linija" dalis.
Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė.

KRAUNASI ...