Parodos laikas: 05 23-05 25 2012

Vieta: Galerija "Meno parkas" (Rotušės a. 27, Kaunas)

Povilas Ramanauskas. INTROSPEKCIJA (projektas "Jaunieji. Žalia sąmonė-2")

 

INTROSPEKCIJA  – tapybos magistrantūros baigiamųjų darbų ciklas.

 

Introspekcija (lot.k. – introspectio – žiūrėjimas į vidų), savistaba – psichologijos tyrimo metodas, savo sąmonės būsenų, minčių ir procesų stebėjimas.

Šį iš psichologijos terminų skolintą apibrėžimą  tapatinu su kūryba, tapybos procesu.

Kuriant paveikslus, automatiškai, intuityviai išplaukia prisiminimai ir pasąmonėje glūdintys keisti vaizdiniai. Tapybos proceso metu vyksta savianalizės procesas, vedantis meditacijos link, susitelkimas apmąstant tam tikrus patyrimus, būtį ir nebūtį. Tapyboje spalvą naudoju monochrominėje gamoje,  idėjoms išreikšti  to užtenka.

Tapybą suvokiu kaip erdvės kūrimą ant drobės, dėl to ir abstrakčią paveikslo erdvę traktuoju kaip tapybinės dimensijos erdvę, kuri yra suvokiama vizualiai, tačiau, išties tai turėtų būti suvokiama kaip “tarpas”, “plyšys” tarp realaus ir nerealaus.

Ieškojau sau naujo tapybos darbo – paveikslo pateikimo būdo, šiuo atveju tai - paveikslo transformacija į tūrinį objektą. Suobjektinau pačią tapybą ir jos rezultatą – paveikslą. Tad paveikslas turėtų būti suvokiamas esantis daugiau negu tapybos darbas, tai turėtų būti suvokiama dar ir kaip objektas.

Perkeliu tapybą į trijų dimensijų erdvę. Tapybos darbus sugretinu su tūriniais objektais. Ne vien dėl to, kad man tapyba tapo daugiau nei vizuali raiška, pereinanti iš dviejų dimensijų erdvės į trijų dimensijų erdvę. Tapyba ir paveikslas santykyje su objektu sukuria vidines būsenas atspindinčią nuotaiką. Taip pat, trijų dimensijų tapybos darbas tiesiogiai įsirėžia į realią erdvę, ir čia forma, kaip pagrindinė išraiškos dalis, tampa ir tapybos objekto išraiškos pagrindu, kuris be šviesos ir šešėlio sąntykio nesukurtų  paveikslo.. Šiuose darbuose dažus pakeitė forma, kuri, sukurdama erdvės pakitimus, laužydama erdvę ir šviesą paveikslo riboje, sukuria šviesos ir šešėlių, pustonių subtilų sąntykį. Tapyba - tai ne tik vizuali savišraiškos priemonė, tai - kūrybos procesas, leidžiantis apmąstyti ir suvokti egzistenciją, individo ne/reikšmę, laikinumą.

Povilas Ramanauskas

 

Galerijos "Meno parkas" priojektas JAUNIEJI. ŽALIA SĄMONĖ-2

 
KRAUNASI ...