Parodos laikas: 05 03-06 02 2013

Vieta: Galerija "Showraum TROFEJAS" (Wielandstr. 31, Berlin-Charlottenburg)

 

IŠDYGO MENAS

 

Giedrės Bartelt galerijoje "Showraum TROFEJAS" – šiuolaikinių Lietuvos menininkų kūrinių ir profesionalaus sodininko „gyvų“ natiurmortų paroda - "Menas ir daržovės".

Eksponuojami penkių svarių autorių darbai: keramikių Eglės Česonytės ir Agnės Kondrataitės, fotomenininko Algio Griškevičiaus, tekstilininkės Linos Zavadskės ir skulptoriaus Mariaus Zavadskio. Šalia šių menininkų kūrinių - Fausto Sužiedėlio natūralių objektų natiurmortai iš gėlių ir daržovių.

Juodai balta Algio Griškevičiaus (g. 1954) fotografija – kupina ironijos (taip pat ir saviironijos), kurią naudodamas autorius ne tik sukuria juokingas, gerai apgalvotas scenas, tačiau ir tiria, (ne retai) reiškia kritiką pačiam žmogui. Keramikės Eglės Česonytės (g. 1967) darbai - lipdyba iš kaulinio porceliano, kiekvieną smulkią detalę suklijuojant rankomis, o lokalus paauksavimas nedideliems kūriniams suteikia tapybiškumo, minkštumo impulsą. Agnės Kondrataitės agresyviuose moliniuose darbuose išlieka indo funkcija, plastikoje panaudojant pamėgtą žmogaus figūrą. Lina Zavadskė (g. 1976) kruopščiame tekstilės žanre (spalvotais karoliukais ant audinio) kuria nuskintos gamtos (pvz.: "Slyvos", 2013, "Bananas", 2013)  paveikslus. Kamerinio formato (15x8x8 cm) Mariaus Zavadskio (g. 1979) bronzinė skulptūrėlė „Rojaus sodas“ (2013) demonstruoja žanro galimybes.

Sodininkas Faustas Sužiedėlis kuria naudodamas augmeniją ir praplėsdamas / sudėdamas akcentus pačioje ekspozicijoje. Galerijos vadovė ir viena iš parodos kuratorių, Giedrė Bartelt, galvodama apie bendrą ekspoziciją, dalinai rėmėsi A. Griškevičaus fotografiniu natiurmortu, kas įtakojo ir realių augalų atsiradimą joje, tiek ir natiurmorto temą.

Menant Aristotelio mintį, nereprezentuojantis daiktų išorės, menas stimuliuoja suvokti jų reikšmę. Šioje parodoje išorė yra ir reprezentuojama ir siūloma jos esmė. Tarp F. Sužiedėlio sukomponuotos realios augmenijos pateikiami skirtingomis išraiškos priemonėmis kalbantys menininkai (keramikos plastika, tekstilės menas, iki smulkmenų apgalvota konceptualaus pagrindo A. Griškevičiaus fotografija bei smulkutė M. Zavadskio bronzinė skulptūra).        

Tačiau į parodą galima žiūrėti paprastai: kaip į du žmogui sveikus produktus. Kas užauginta gamtoj sveika organizmui, o menas - dvasiniai vitaminai. Kūnui - tebūnie daržovės, o jau trokškančia siela pasirūpins menas. Pakrikštyta vardu „Menas ir daržovės", ekspozicija intriguoja, skatina rasti sąsajas bei nešamą žinią, kuri gali būti ir visai nesudėtinga: suteikti lankytojams kūrybingą žvilgsnį į buitį.

-Su kuo reikia valgyti meną?

-Galima ir su daržovėm.

Giedrė Legotaitė