Parodos laikas: 2016 11 04 - 2016 12 02. Atidarymas lapkričio 4 d. 18 val.

Vieta: Galerija "Meno parkas" (Rotušės a. 27, Kaunas)

Kuratorius Jorge Cortell-Albert. NET FREEDOM ART SHOW

 

,,Šia provokuojančia, nemandagia ir netipiška paroda, aš noriu išreikšti požiūrį į svarbiausius laisvės troškimo elementus internete, tokius kaip bendruomenė, lytis, įvairovė, medijos, technologijos, dizainas ir politika“ – teigia parodos kuratorius Jorge Cortell-Albert ir priduria: ,,Visi darbai siunčia masę žinučių. Netgi daugialypė, išskirtinių menininkų grupė, reprezentuoja plačiąją interneto pusę.“ Nepriklausomų aktyvistų kuratorius, Londono rezidentas Jorge Cortell-Albert, Saint Charles karališkosios menų akademijos patarėjas, Libera Accademia Belle Arti vizituojantis profesorius, atrinko 8 menininkų darbus, o didžiausia projekto kūrinių dalis atkeliauja iš privačių kolekcijų muziejuose, tokiuose kaip Gugenheimas ir Naujasis muziejus Niujorke. Kiti darbai duoti pačių menininkų, kurie juos eksponavo tokiose vietose kaip ,,Tate Modern“ Londone, ,,MoMA“ Niujorke ar ,,Art Basel“.

Tarp dalyvių aštuntuko – galerijos „Meno parkas“ menininkės Patricijos Gilytės videoinstaliacija "tri - galaxian L4116", kuri eksponuota eilėje parodų Europoje, taip pat pasiekė Singapūro auditoriją. Bendradarbiaudama su Andreas Kepplinger, Patricija pateikia stopkadrų animaciją, kurioje 4116-os arbatinių žvakučių kuriama šilumos, šviesos ir judėjimo trilogiją, primenanti analogiškus žvaigždynus ar atminties žemėlapius.

Žinomas menininkas Banksy Niujorko gatvėje pardavinėjo savo darbus. Jis sugebėjo parduoti 8 savo kūrinius trejiems pirkėjams per visą dieną. Po kurio laiko, Fake (Netikras) Banksy lygiai taip pačiai prekiavo Niujorek. Jis pardavė 40 darbų per vieną valandą. Prekybą sukūrė menininkai Dave Cicirelli ir Lance Piligrim. Jie nukopijavo Banksy prekybą, įsirengdami kioską toje pačioje vietoje su tokia pačia reklamine iškaba, skelbiančia Banksy darbų kopijų pardavimą už tokią pačia, kaip ir originalų, 60-ies dolerių kainą. Vienintelis skirtumas – buvo aiškiai paminėta, kad tai ne originalai, o padirbiniai. Visiems padirbiniams buvo kartu išduodami „Neautentiškumo sertifikatai“.

Kas yra reikšminga, kalbant apie meną, yra tai, kad žmonės jį vis daro. Pageidautina, pozityvia forma. Pageidautina, dirbdami kartu. Berlyno bienalėje 2012-ais debiutavusio Pawel Althamer darbas „42“ (kuris yra dalis didesnio kūrinio), buvo sukurtas kūrybinių dirbtuvių metu didelėje galerijoje su baltomis sienomis ir grindimis, kur buvo duotos baltos drobės, dažų, kreidelių bet kam, kas apsilankė ir norėjo ką nors nupiešti, „taginti“ ir t.t.

„Menas nėra dizainas. Dizainas nėra menas“ vaizduojamoje dailėje kartojama lyg mantra. Tiesa ta, kad kūrinyje, sukurtame dėl specifinės priežasties („dizaino“) gali būti tiek pat meno, kaip ir vaizduojamosios dailės kūrinyje. Dizaine ne tik atliekama paskirtis, bet ir perteikiamas pasaulėvaizdis. Osamu Tezuka kūrinija apima virš 700 tomų, kuriuose daugiau nei 150000 puslapių. Tariamas (akivaizdus) autorinių teisių pažeidimas filmo „Baltasis liūtas Kimba“ atveju, šį darbą padaro tik įdomesniu. Mene labiau nei bet kurioje kitoje žmonijos kultūros srityje, autorinės teisės yra netik žalingos, bet ir absurdiškos: „didelių akių“ stilių, esantį skiriamuoju japonų animacijos bruožu, sukūrė Tezuka, kurio piešinių inspiracija buvo vakariečių animaciniai filmukai, tokie kaip Mikimauzas ir kiti „Disney“ filmukai.

Paulinos Vassileva „Apgalvotas Nukryžiuotasis“ yra vienintelis užsakytas šios parodos kūrinys. Autorė jį sukūrė galvodama apie žmogų, nukryžiuotą ant nematomo kryžiaus ir prikaltą už jo kovą dėl informacijos ir ekspresijos. Čia vaizduojamas kankinys su autorių teisių simboliu – aureole ir stebinčiųjų akys, kurios vykdo savo šių dienų kryžiaus žygius. Internetas yra technologinis įrankis. Laisvė reikalauja veiksmų. Laisvė yra tiek pat būsena, kiek ir veikla. Laisvės niekada nebuvo pasiekta ar ja mėgaujamasi be veiksmo. Kiek laisvė siejasi su technologija ir atvirkščiai? Menininkės Mery Cortell parodoje eksponuojamas dvipusis tapybos darbas savyje dar telkia paslėptą žinutę, kurią galima perskaityti naudojantis atviro kodo programa.

Parodoje pristatomi Claudio Zirotti darbai, jo paties žodžiais, turėtų būti brėžiniai hipotetinio dienoraščio apie moterį. Gyvenimo ir intymios patirties kolekcija. Nuo motiniškų patarimų iki savęs pažinimo. Žiūrėjimas į moteriškumą per vyro prizmę. Vieni didžiausių debatų internete yra apie lytį. Be probleminių klausimų apie lyčių skirtingumą, yra paplitęs seksizmas įvairiomis formomis, tokiomis kaip kalba, diskriminacija, smurtas ir t.t. To centre yra moteriškumas. Arba, kaip nedaug dauguma vyriškosios lyties atstovų suvokia, kas tai yra, iš ko moteriškumas yra sudarytas. Galbūt dėl to tiek nedaug vyrų menininkų sprendžia šią „paslaptį“. Kol dauguma linksta analizuoti homoseksualumo, transseksualumo ar lyties identifikavimo klausimus, Claudio Zirotti sukūrė kolekciją apie moteriškumo koncepciją.

Kaip Niujorko Gugenheim muziejus pristato, Carlos Motta „Trumpa istorija“ yra dalis serijos, reprezentuojanti dvi įvykių chronologijas Lotynų Amerikoje: viena - Jungtinių Valstijų intervencijas regione nuo 1946 ir kita regiono kairiųjų „Guerrilla“ judėjimą. Viena atspaudo pusė pateikia intervencijas tekstu. Kitoje pusėje – vaizduojami kruvini rankų atspaudai ir Mano Blanco (Gvatemalos dešiniųjų, antikomunistinio mirties būrio) simbolis iš Salvadoro nuo 1980-ųjų. Visas darbas tokiu būdu kontrastuoja tvarka, objektyvia užrašytų „faktų“ ir kokybe ir žiaurumo vaizdų betarpiškumu.

Bendradarbiaujant su ,,Internet Freedom Festival“, vykstančio Valencijoje, ,,Net Freedom Art Show“ pristato grupinę tarptautinę šiuolaikinio meno parodą, kuri, po debiuto Ispanijoje, atkeliauja į Lietuvą, o vėliau keliaus į galerijas Niujorke, Londone ir Santjage (Čilėje). Kuratorius Jorge Cortell-Albert. Dalyvauja: Carlos Motta (Kolumbija), Pavel Althamer (Lenkija), Osamu Tezuka (Japonija), Dave Cicirelli (Amerika), Patricija Gilytė (Lietuva), Claudio Zirotti (Italija), Mery (Ispanija) ir Paulina Vassileva (Bulgarija).


Daugiau informacijos: https://netfreedomart.surge.sh/ ir Jorge@cortell.net

Paroda yra galerijos projekto „Meno linija“ dalis.
Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė.

KRAUNASI ...