Parodos laikas: 2017 04 12 - 2017 05 18

Vieta: Galerija "Meno parkas" (Rotušės a. 27, Kaunas)

 

Balandžio 12 d. (trečiadienis), 18 val, galerijos "Meno parkas" (Rotušės a. 27, Kaunas) trečiojo aukšto ekspozicinėje erdvėje, vyks Gretos Grendaitės ir Tomo Vosyliaus („Legal (Art) Lovers“) parodos „Namų patogumai“ atidarymas. Paroda yra 2-osios Kauno tarptautinės grafikos bienalės "Fragmento evoliucija" dalis. Kviečiame!!

 

„Eidami lyg sala vandenyne tuo išplikusiu plotu, pamatė, kad tolumoje paviršius vienoje vietoje banguoja ne tolygiai, o padrikai, tarsi koks gyvūnas, gal milžiniškas kiškis, būtų lenkęs žoles, bet jei ten ir būta kiškio, jis liuoksėjo ne tiesiai, o vingiais, greičiau už kiekvieną kiškį. Mūsų keliautojams jau teko sutikti įvairių gyvūnų, tarp jų ir tokių, kuriais negalėjai pasitikėti, todėl jie sustabdė arklius, kad pasiruoštų naujai kovai“[1].

Kovos reiškinį sunaikino pasiruošimas. Atvėrė upę. Krantais visada vaikštinėjai. Į ją neri, iš jos ką nors trauki. Potvynis. Atoslūgis. Atsitrauki, priartėji, kai didysis kiškis įspėja. Matai kitą upę sutekant į šią ar šią į aną. Ieškai skaidriausios. Užmarštis į užkampį susiurbė narcizų lysves, kirvarpų kiaušinius, zombių išnaras. Nugrimzdo ir kova, jei ji buvo.

Rankos atstumas lemtingas kam skęstant. Prireikus puoli į srovę. Svorio kategorijos skirtingos, rizikinga. Bet upė palanki, nesisavina. Češyro katinas šypteli. Kitu krantu nustraksi baimės kiškis. Nustembi – mažas. Ataidi šūviai. Pūkšteli stirna. Nesužeista. Pasiduoda tėkmės atkarpai, išlipa tavo krante, krūpteli sutikus lydėjusį žvilgsnį, nurimsta, šuoliuoja skardžio pakraščiu.

Kovos nėra. Jei sapnas priplukdo, atpažįsti iš kvapo, apiplauki ieškančius karo, jis neįvyksta. Praleidi ir kiškį. O jei įkyri, atstumi veidrodžiu. Pats nuskrendi vandens paukščiu, virsti atspindžiu stirnos akyse. Jos primena tavo upes, bangavimą, mirksnių punktyrą, unikalias salas ir kitus svarbius niekniekius – atstumą, trukmę, stichijų (ne)materialumą, vandenį, orą, ...namus. Jie visur. Kvėpuoji. Šast, vėl kiškis. Beveik besvoris. Periferinio matymo lauke šešėlis nustraksi namų stogu, dingsta atminties debesų sode pakeliui nuversdamas tik vazoną. Negaila. Laiku perspėja, ima patikt. Kiškio šuolių aidas primena: gyvenimui rišlus siužetas nerūpi.

 

Greta Grendaitė / Tomas Vosylius

 

Greta Grendaitė ir Tomas Vosylius į galeriją „Meno parkas“ grįžta su čia ir pradėto projekto „Persirengimas“ trečiąja paroda. Projektas nuo 2013 m. keliauja, kinta, o teminė linija išlieka. Kūrybiškai įsitraukę į socialinės pasakos, atminties kontekstus, autoriai žvelgia ir į savo pačių atspindžius juose. Atspindys svarbus tiesiogine prasme ir metaforiškai kalbant apie dualumą bei savivoką Kito akivaizdoje. Kultūros teorijoje šmėkščiojant sąvokoms „pasaulis po tiesos“, „pasaulis po gėdos“ ir pan., menininkai pristato parodą kaip atvirą galimybę kodų dėlionei, o kai kurių objektų atveju siūlo ir fizinį įsitraukimą.

Radę nors ir ne savo mėgstamiausią, bet puikiai minėtas aktualijas per viduramžių išsigalvojimus reflektuojantį romaną, parodos autoriai žaidžia nukreipdami archetipinio melagio Baudolino aistringo pasakojimo vagą link juntamos „realaus gyvenimo tiesos“. Ar ši nėra utopinė? Juk tokio veiksmo intencija prieštarauja tradicinėms meno kaip atotrūkio nuo kasdienybės reikšmėms. Tad kviečiama ne tik pamąstyti, kaip patys priimame informaciją iš aplinkos, bet ir pasinaudoti siūlomais simboliais, „patikslinti“ niuansus, sukurti naujus kodus ar savo pasaką.

 

 

[1] “Baudolinas”, Umberto Eco. Vilnius: Tyto Alba, 2002. P. 331. Skyrius „Baudolinas atvyksta į Pndapecimą“.

 

Parodą iš dalies remia Kauno miesto savivaldybė        

KRAUNASI ...