Parodos laikas: 2014 10 03 - 10 24

Vieta: Galerija "Meno parkas" (Rotušės a. 27, Kaunas)

Suzana Möller (SE). IŠVIRKŠČIA

 

Parodos „Baltijos tiltai. Sąsajos. 2012“ grand prix laureatės Suzanos Möller (SE) paroda IŠVIRKŠČIA.

Einant miesto gatvėmis, dairantis į didelių parduotuvių vitrinas ir kavinių langus, matai už jų tarsi atspindėtą, iš dalies paslėptą miesto gyvenimą. Jie abu realūs ir susiję: jei nebūtų parduotuvių ir restoranų, gatvės nebūtų pilnos vaikštinėjančiųjų, dviratininkų, žmonių su automobiliais, ir atvirkščiai.

Tokie darbai atsiranda iš vidinio ir išorinio vaizdo interakcijos, iš mus supančio pasaulio atspindžių ir jausmų sąveikos. Juose šviesos suvokimas ir sezonų kaita rezonuoja su temperamento formomis.

Suzanne Möller, 2014 m. rugsėjis

 


Tarptautinė akvarelės bienalė „Baltijos tiltai“

Rudeninis akvarelės rezonansas

Tarp gausybės renginių kas antrą rudenį į besikeičiančių metų laikų spalvų gamtovaizdyje paletę įsipina ir Kaune vykstančios tarptautinės akvarelės bienalės „Baltijos tiltai“ paveikslų atspalviai.

Šiemetinė – 5-oji tarptautinė akvarelės bienalė „Baltijos tiltai“ į Kauną pakvietė 87 menininkus iš 15 šalių.

Akvarelės lengvumo, tėkmės ir  plastikos pasiilgusius parodų lankytojus džiugins ir jau gerai pažįstamos, ir naujos pavardės ne tik iš artimiausių kaimyninių Baltijos šalių – Latvijos, Estijos, Suomijos, Vokietijos ar Švedijos, tačiau ir menininkų iš Prancūzijos, Olandijos, o taip pat Baltarusijos, Rusijos ir net Indijos darbai.

5-osios tarptautinės akvarelės bienalės „Baltijos tiltai“ tema – REZONANSAS.

Pasak Dabartinės lietuvių kalbos ir Tarptautinių žodžių žodynus rezonansas – tai garso atsikartojimas, atbalsis, aidas, taip pat nuomonės pareiškimas, atsiliepimas, pritarimas, susidomėjimas. Taigi – pirmiausia turi būti garsas, tuomet bus aidas, atbalsis, sugrįžtantis į mus. Tačiau ne tik tai.  Rezonansas – tai ir fizikos terminas, apibūdinantis mažiausių dalelių virpesių amplitudės padidėjimą veikiant išorinėms jėgoms. O jeigu po ranka pasitaikytų pasaulinio garso japonų mokslininko daktaro Masaru Emoto knygą “Žinia, kurią mums praneša vanduo”, atrastume, kad mokslininkas savo tyrimais nustatė, kaip mūsų mintys, jausmai ir žodžiai veikia vandens molekules.

Akvarelė – tai visų pirma vanduo. Pigmentas ir popierius leidžia vizualiai išsiskleisti vaizdiniui kaip menininkas rezonuoja (at(si)liepia)  į aplinkos veiksnius. O ir žmogaus kūną, kaip ir visą planetą, didžiąja dalimi sudaro vanduo.

Todėl kvietėme menininkus dar kartą pažvelgti į savo santykį su akvarele – lieti, leisti tekėti, skleistis, o kartu – sujungti ir suvaldyti spalvas ir emocijas, parodyti žiūrovams, kokius pėdsakus mūsų šiandieninėje kultūroje ir kultūros istorijoje bei individualių menininkų gyvenime palieka pigmento ir vandens bendrystė.

5-osios tarptautinės akvarelės bienalės renginių spektras – platus ir įvairiapusis.

Parodų atidarymų renginiai prasidės jau 2014 m. spalio 2 d. (ketvirtadienį), 16 val. naujoje galerijoje „Meno forma“ (Savanorių pr. 166, 2-as aukštas) pristatoma tarptautine grupine ankstesnių bienalių, vykusių 2008, 2010 ir  2012 metais, diplomų laureatų ir  grand prix prizų laimėtojų paroda „Ženklas : akvarelė“.

Šioje parodoje sutiksime daug gerai žinomų akvarelės pasaulio asmenybių – Ieva ir Janis Spalvinšai bei Irida Lazdina iš Latvijos, Asdis Arnardottir ir Aslaug Thorlacius iš Islandijos, Norvegijai atstovaujantys Trond Einar Solberg Indsetviken ir Morten Paulsen, dailininkė iš Estijos Tiiu Pallo-Vaik, Suomijos atstovė Maarit Suomi-Vaananen ir Liisa Malkamo, Danijos dailininkė Gunilla Rosenbegr ir, žinoma, akvarelininkai iš Lietuvos. Savo darbus pristatys 2008 metų bienalės diplomų laurėtai Voldemaras Barakauskas ir Eugenijus Nalevaika bei grand prix laimėtojas Vidmantas Zarėka, 2010 metų bienalės diplomo laureatė Edita Sūdžiūtė ir grand prix laimėtoja Ina Budrytė, 2012 metų bienalės diplomo laureatas Girmantas Rudokas. Parodoje daugiausiai pristatomi nauji, kitur parodose neeksponuoti, specialiai šiai parodai sukurti darbai.

Tą pačią dieną, spalio 2 d., 18 val. visi kviečiami į pagrindinę konkursinę atrankinę tarptautinės akvarelės bienalės „Baltijos tiltai“ parodą „Rezonansas“, kuri iki spalio pabaigos vyks Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Kauno paveikslų galerijoje, K. Donelaičio g. 16. Tarptautinei žiuri buvo pateiktos daugiau kaip 120 menininkų paraiškos iš 17 šalių. Dalyvauti parodoje buvo pakviesta beveik 70 autorių, kurių darbai ir bus eksponuojami Kauno paveikslų galerijos erdvėje. Bienalės organizatoriai pasiekė keltus tikslus ir parodoje, greta gerai žinomų Lietuvos ir užsienio akvarelės meistrų darbų, bus galimybė susipažinti ir su naujais, iki šiol negirdėtais akvarelės menininkais ne tik iš Lietuvos, bet ir Olandijos, Prancūzijos, Estijos, Vokietijos ir kt. šalių. Paroda – spalvinga ir įvairi, atskleidžianti visas akvarelės technikos subtilybes, panaudojimo galimybes, individualius meninius ieškojimus ir kūrybines patirtis. Lankytojų neturėtų stebinti ir demonstruojamos instaliacijos, taip pat – kitomis tapybos technikomis sukurti darbai. Mat vienas iš bienalės uždavinių – pakviesti kitose menų srityje kuriančius autorius ar įprastai aliejinę tapybą praktikuojančius ar akrilinius dažus įvaldžiusius dailininkus pateikti savo santykį su akvarele. Todėl viena iš esminių, parodos koncepciją jungiančių grandžių yra kūrinių akvareliškumas – ta sunkiai nupasakojama subtili lengvumo, skaidrumo, persidengimo ir susiliejimo pajauta, pastaruoju metu būdinga ne tik tradicinėms akvarelėms, bet pastebima ir kituose meno žanruose.

Spalio 3 d., penktadienį, 14 val. galerijoje „Meno parkas“, Rotušės a. 27 savo akvarelinius koliažus ir kitus kūrinius  pristatys menininkė iš Švedijos Suzana Möller. Dailininkę S. Möller praėjusios bienalės lankytojai turėtų prisiminti pagal jos itin didelio formato darbą „Beržynas“, už kurį jai buvo suteiktas 2012 metų tarptautinės akvarelės bienalės „Baltijos tiltai. Sąsajos“ grand prix laimėtojos titulas. Nuo 2008 metų bienalės rengėjai tęsia tradiciją sudaryti sąlygas bienalių grand prix laimėtojams surengti personalines parodas, todėl šiemet „Meno parke“ lankytojais galės susipažinti ne tik su ankstesniais metais sukurtais S. Möller darbais, bet ir pačiais naujausiais, specialiai šiai personalinei parodai, kuriai autorė  suteikė pavadinimą „Išvirkščia“, sukurtais paveikslais.

Spalio 3 d., 16 val. projekto partneriai galerijoje „Aukso pjūvis“ pristatys Latvijos menininko Dainio Gudovskio akvareles. Daugeliui galbūt labiau pažįstamas kaip stiklo dailininkas, D. Gudovskis taip pat yra ir ankstesnių bienalės „Baltijos tiltai“ parodų dalyvis, o šiemet – lemtingo sutapimo dėka – akvarelės bienalės metu rengiantis savo personalinę parodą Kaune. Galerija „Aukso pjūvis“ įsikūrusi Verslo lyderių centre, K. Donelaičio g. 62 / V. Putvinskio g. 53.

Spalio 4 d. 15 val. vėl pakviesime į Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus padalinį – A.  Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejų, V. Putvinskio g. 64, kur bus atidaroma vieno žymiausių Lietuvos akvarelės meistrų, ilgamečio akvarelės pedagogo Kauno dailės institute, dailininko Osvaldo Jablonskio personalinė jubiliejinė retrospektyvinė akvarelės paroda „Geltonas gandras“. Kokia kinų legenda slepiasi už šio pavadinimo ir kodėl būtent taip pavadinta paroda pagal to paties pavadinimo paveikslą – bus galima paklausti paties autoriaus. O gal geriau tiesiog žiūrėti akvarelės retrospektyvą ir paties bandysi suprasti autoriaus minčių seką? Tai paliekame spręsti žiūrovams...

Bienalės parodų atidarymų maratoną 2014 m. spalio 4 d., 17 val. vainikuos menininkės iš Estijos Mall Paris personalinė paroda „Vizija“ jaukioje ir šviesioje galerijoje „Balta“, įsikūrusioje Kauno senamiestyje, M. Valančiaus g. 21. Dailininkė M. Paris taip pat yra ankstesnių bienalės parodų dalyvė. Ir nors diplomų už jos darbus iki šiol skirta nebuvo, organizatorių dėmesį ji patraukė itin švelniu ir subtiliu, labai savitu tradicinės akvarelės pateikimu, kaip pagrindą naudojant ne tik klasikinį specialų akvarelei skirtą popierių, bet ir pakuotėms pritaikytą kartoną. Natūrali kartono spalva, faktūros šiurkštumas ir tam tikras grubumas, kurį suteikia gerai matomos pakuočių lenkimo linijos keistai dera su švelnia moteriška akvarelės energija ir sukuria savitas vizijas ir sluoksnius, kuriuos autorė pristatys šioje personalinėje parodoje. Kviečiame suskubti įsitikinti tuo patiems, nes ši paroda veiks trumpiausiai – tik iki spalio 18 d.

Nors parodas lankyti bus galima beveik visą spalio mėnesį, kviečiame pasinaudoti galimybe atvykti į atidarymus. Manome, kad tai padaryti verta dar ir dėl to, kad bus tikrai puiki galimybė susipažinti, pabendrauti ir išgirsti pačių autorių mintis, nes apie savo dalyvavimą atidarymuose jau pranešė beveik 30 dailininkų iš užsienio, atvykstančių į Kaune 5-ąjį kartą rengiamą tarptautinę akvarelės bienalę „Baltijos tiltai“. Visas personalines parodas taip pat pristatys ir patys autoriai, o išgirdus dailininkų mintis apie kūrybą ir akvarelę bus dėl ko sugrįžti vėl į vėl į parodų sales – dar kartą ramiai išklausyti akvarelės rezonansą, skambantį rudėjančiame Kaune.

Beje, muzikos mylėtojus, besilankančius Kauno valstybinėje filharmonijoje taip pat apgaubs akvarelė aura, nes nuo spalio pradžios Filharmonijos ekspozicinėse erdvėse  pradės veikti 2008 metų akvarelės bienalės „Baltijos tiltai“ grand prix laureato šiauliečio akvarelininko Vidmanto Zarėkos personalinė paroda „Tylos retorika“.

Tikimės, kad šiemetinis rezonansas, kurį sukels skambūs akvarelės akordai, aidės dar ilgai ir ves į naujas akvarelės erdves, rengiantis būsimų bienalių parodoms.

Tarptautinės akvarelės bienalės „Baltijos tiltai“ organizatorė – viešoji įstaiga „Meno forma“.

Bienalės parodos veiks 2014 m. spalio 2-31 d.

 


Tarptautinės akvarelės bienalės  BALTIJOS TILTAI  renginių  PROGRAMA

2014 m., Kaunas

Spalio 2 d., ketvirtadienį, 16 val.

2008,  2010 ir 2012 metų bienalių „Baltijos tiltai“ grand prix ir diplomų laureatų parodos

ŽENKLAS : AKVARELĖ  atidarymas. <  > Galerija „Meno forma”, Savanorių pr. 166

Spalio 2 d., ketvirtadienį, 18 val.

5-osios tarptautinės akvarelės bienalės „Baltijos tiltai. 2014“ REZONANSAS atidarymas.  < > Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Spalio 3 d. penktadienį, 14.00 val.

Parodos „Baltijos tiltai. Sąsajos. 2012“ grand prix laureatės Suzanos Möller (Švedija) personalinės parodos IŠVIRKŠČIA atidarymas. <  > Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

Spalio 3 d. penktadienį, 16.00 val.

Dainio Gudovskio (Latvija) personalinės akvarelės parodos atidarymas.  <   > Galerija „Aukso pjūvis“ K. Donelaičio g. 62 / V. Putvinskio g. 53 (Verslo lyderių centras)

Spalio 4 d., šeštadienį, 15.00 val.

Osvaldo Jablonskio jubiliejinės personalinės parodos GELTONAS GANDRAS atidarymas. 

<  > A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, V. Putvinskio g. 64

Spalio 4 d., šeštadienį, 17.00 val.

Mall Paris (Estija) personalinės parodos VIZIJA atidarymas. <   >  Galerija „Balta“, M. Valančiaus g. 21

Kauno filharmonijoje veikia Vidmanto Zarėkos akvarelės paroda TYLOS RETORIKA

<  > Kauno filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Daugiau informacijos teikia projekto „Baltijos tiltai“ vadovas Eugenijus Nalevaika, tel. +370 698 01667

 
KRAUNASI ...