Parodos laikas: 2019 01 25 - 2019 03 02

Vieta: Galerija "Meno parkas" (Dorotheenstrasse 22, 40235 Diuseldorfas, DE)

Elena Balsiukaitė-Brazdžiūnienė. LABAS, DRAUGAI

 

Sausio 25 d. (penktadienį), 19 val. (vietos laiku), galerijoje „Meno parkas“ Diuseldorfe (Dorotheenstrasse 22, Diuseldorfas, DE) vyks lietuvių tapytojos Elenos Balsiukaitės-Brazdžiūnienės personalinės parodos „Labas, draugai“ atidarymas. 

 

ELENA BB IR ŠANČIŲ GAUJA
Pasakojimo versija

Elena Balsiukaitė Brazdžiūnienė (balsiukaite.wordpress.com) gimė 1958 m. kovo 4 d. provizorės Elenos Kaktaitės Balsiukienės ir finansisto Prano Balsiuko šeimoje, kurioje jau augo sūnus Rimantas. Ji lankė Keturmetę vaikų dailės mokyklą (dabar Antano Martinaičio dailės mokykla), o 1978 m. baigė tekstilės specialybę Stepo Žuko taikomosios dailės technikumą (dabar Kauno kolegija). 1989 m. Elena baigė tapybos studijas, vadovaujant pripažintam lietuvių tapybos meistrui Augustinui Savickui (1919 – 2012), Vilniaus valstybiniame dailės institute (dabar Vilniaus dailės akademija). Po grįžimo į Kauną ji greitai tapo vienu iš individualiausių autorių Lietuvos šiuolaikinėje tapyboje ir A. Martinaičio mokyklos, dabar atviros ir suaugusiems, mokytoja.

Iki šiol Elenos darbai Vokietijoje buvo rodyti keletą kartų. Jos paveikslai buvo įtraukti į grupines parodas, vykusias Hamburge (1991), Herne (2005), Duisburge (2007), Bochume (2010), Biudelsdorfe (2014). Galerija „Meno parkas” ją pristatė berlynietiškai meno publikai meno mugės „Positions Berlin” metu 2017 m. ir 2018 m. Paroda “Labas, draugai” galerijoje „Meno parkas” Diuseldorfe yra pirmas kartas, kada vokiečių žiūrovas gali pamatyti Elenos darbus, neapsuptus kitų autorių kūrybos. Autorė, niekada neatmetusi konkrečios, ją supančios realybės kaip vieno iš savo kūrybos šaltinių, 2017-9 m. sukurtuose darbuose apgyvendino įvairius objektus, reziduojančius jos studijoje. Iš esmės, ši kolekcija yra gniūžtė vizualių žinučių iš savojo kambario.

Po studiją išbarstyti objektai yra paveiksluose: sendaikčių turguje rasti kičiniai moliniai katinėliai ir kilimėlis su išsiuvinėtomis ant jo kiaulėmis, iš kito menininko studijos atklydusi lėlė, padėjusi pradėti svarbų paveikslų ciklą 2010-aisiais, vintažinis sovietinis laikrodis, žaislai, vinilinės plokštelės, vaistų buteliukas ir patys dažai, sustingę ant įvairiausių paviršių studijoje. Daugelis šių masinės gamybos objektų keliauja iš vieno Elenos paveikslo į kitą metų metais, specifiniai spalviniai pasirinkimai ir dažo artikuliavimo sprendiniai yra gerai žinomi iš jos ankstesnių darbų. Vis tik priimti ištarmę, kad paroda tėra blyksniai iš tapytojos studijos ar trumpos, ankstesnius darbus papildančios remarkos, tolygi džiugiai pasiduoti suvedžiojimui. Tai – spąstai.

Maža savo apimtimi, bet nemenka savo sumanymu Elenos darbų retrospektyva yra jos nesumeluota menininko pozicijos deklaracija. Religijai, menui ir politikai palikus ekonomiką vienai plūktis su žmogaus proto, sielos ir širdies nerimais, išlaikyti tikėjimą menu kaip magiją kuriančia žmogaus veikla yra drąsu. Juoba, kad archaiškoji magija trykšta iš vaistų buteliuko, pasakiškos domintraksos prižiūrimo, - jame yra meilė, šiandien veik palikusi žmogaus pasaulį. Priimti tokia poziciją - svarbiau nei baimintis, kad pasirodysi kaip linksminanti cirko mergaitė, viena ranka tramdanti liūtus, o kita traukianti triušius iš cilindro. Galų gale, Elenos kūrybinės veiklos pasakojimas yra apie tai. Tokia yra dabar retai aptinkama versija.

Autorės kūrinių yra Nacionaliniame M. K. Čiurlionio muziejuje Kaune ir MO muziejuje Vilniuje, taip pat privačiose kolekcijose Lietuvoje, Danijoje, Norvegijoje, Suomijoje ir Vokietijoje. Keturis kartus jai buvo skirtos nacionalinės ir municipalinės stipendijos menininkams. 2000 m. Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus organizuojamoje kasmetinėje parodoje paveikslas „Piemenėlis“ buvo paskelbtas geriausiu 1999 m. darbu, o toje pačioje parodoje „Tik niekam nesakyk“ ir „Asteroidas“ 2012 m. ir 2014 m. sulaukė muziejaus darbuotojų ir akademinių dailėtyrininkų įvertinimo. 2015 m. Kauno m. savivaldybė menininkę apdovanojo trečiojo laipsnio Santakos garbės ženklu. Elenai ši paroda yra 34 personalinė, o sąrašas grupinių parodų, kuriose ji dalyvavo, artėja prie šimto.

Nomeda Repšytė
2019 m. sausis. Žaliakalnis, Kaunas.

 

KRAUNASI ...