Parodos laikas: 2021 07 02-30

Vieta: Virtuali paroda | Norėdami apsilankyti spauskite žemiau esančią nuorodą

 

 

/ JUSTYNA KABALA (PL) / K&R (fusions)

Parodoje pristatomų kūrinių serija, inspiruota užsakymo sukurti piešinį pagal prancūzų menininko Jules Cutan skulptūrą vaizduojančią daugiafigūrę medžioklės sceną. Šią seriją sudaro piešiniai atlikti pieštuku ant popieriaus, papildant spausdintais elementais. Parodos pavadinimas tai akronimas, tam tikras kodas ar galvosūkis galintis atspindėti daug žodžių.

Marmuro skulptūros tapo pagrindine sukurtų piešinių tema ir atspindi autorės susižavėjimą tokios kūrybos tikslumu, sudėtinga skulptūrinių kompozicijų dinamika, bei medžiaga, iš kurios jos buvo sukurtos. Pasirinktos užfiksuoti scenos, vaizduoja iškiliausių menininkų darbus: G. Bernini, A. Canova ar B. Thordvaldsen, taip pat mažiau žinomų autorių, tokių kaip E. Müller, kūrinius. Skulptūrų temos daugiausia perimtos iš mitologijos, tarp pasirinktų vaizdinių –Afroditė, trys gracijos, Apolonas ir Dafnė, bei Plutonas ir Persefonė.

Menininkės darbuose atsispindi nuorodos į grafinį dizainą. Be piešinio grafitu, šioje serijoje taip pat vaizduojami ženklai – grafiniai elementai klijuoti ant kai kurių darbų arba sąveikaujantys tarpusavyje kaip atskiri kūriniai.

Tarp naudojamų elementų, daug dėmesio skiriama nedideliam kursoriaus simboliui. Ant popieriaus spausdintas, iškirptas elementas, priklijuotas tam tikrose piešinio vietose skatina įvairias asociacijas bei interpretacijas. Rodyklės, smėlio laikrodžiai ar kiti plačiai naudojami simboliai – rodikliai, kuriuos seka žiūrovo žvilgsnis, tapo neatskiriamu šiuolaikinių kompiuterių vartotojų navigacijos elementu. Dėka šių žymeklių, siūlančių interaktyvią erdvę, autorės darbai įgauna skaitmenines ypatybes. Skaitmeninio vaizdo iliuzija keičia suvokimo lauką bei sukuria įtampą dviejų stilistiškai skirtingų sluoksnių sandūroje. Žymekliai tampa vaizdinio žaidimo elementu – detale, svarbia kuriant atvaizdo dinamiką ir jo interpretaciją.

 

Be pavadinimo, 70 x 100 cm, pieštuku ant popieriaus, 2020 
(pagal Jules-Felix Coutan, Erelio medžiotojai, gipso modelis esantis Musée d'Orsay 1893 – 1900, taip pat – iškilusis reljefas ant Muséum national d'histoire naturelle fasado Paryžiuje, bronzos liejinys, 1900).

Kūrinių serija K&R (sintezės) įkvėptas užsakymo nupiešti šią skulptūrą (pristatoma antroji versija) Prancūzų menininko Jules Coutan, vaizduojančio daugiafigūrę medžioklės sceną.

 

Kupidonas ir gracija – haptiškas, 70 x 100 cm, pieštukas ir iškirpti elementai ant popieriaus, 2021 
(pagal Bertel Thorvaldsen, Kupidonas ir Gracija, Thorvaldseno muziejus, Kopenhaga, 1820– 1823).

Kompiuterio kursorius sugestijuoja erdvės virtualumą, kūriniai įgyja ekrano savybių. Haptiškumas nurodo į dabar papuliarų liečiamų ekranų paviršių.

 

Prometėjo pančiai, Okeanidės ir R, 70 x 100 cm, pieštukas ir iškarpos ant popieriaus, 2021 
(pagal Eduard Müller, Prometėjaus pančiai ir okeanidės, Alte Nationalgalerie, Berlynas, Vokietija, 1879).

"R" panaudota kūrinyje yra Baskerville serifinio tipo šrifto, sukurto 1750-aisiais Johno Baskervillio.

 

Amerika ir strėlė, 70 x 100 cm, pieštukas ir iškirpti elementai ant popieriaus, 2021 
(pagal Hiram Powers, Amerika, Metropolio meno muziejus, 1850 – 1854 [detalė]).

Tarp elementų panaudotų kūrinyje, ypač svarbūs nedideli kursoriai. Atspausdinti ant popieriaus, iškirpti ir priklijuoti prie piešinio tokiuose taškuose, kur atsidūrę sužadina įvairias asociacijas ir interpretacijas.

 

Apolonas ir Dafnė, ir strėlės, pieštukas ir iškirpti elementai ant popieriaus, 2020 
(pagal Giovanni Lorenzo Bernini, Apolonas ir Dafnė, Galleria Borghese, Roma, 1622 – 1625).

„Apolonas ir Dafnė“ yra realaus dydžio barokinė marmuro skulptūra vaizduojanti Dafnės ir Febo (Apolono) istorijos kulminaciją Ovidijaus „Metamorfozėse“. 

 

Plutonas, Persefonė ir smėlio laikrodis, 70 x 100 cm, pieštukas ir iškirpti elementai ant popieriaus, 2021, 2021 
(pagal Giovanni Lorenzo Bernini, Plutonas ir Prozerpina Galleria Borghese, Roma,1621 – 22).

Justyna Kabala tyrinėja procesus nukreiptus į idėjas, pagal autorę – panašius į šiuolaikinio vaizdavimo būdus – tokius kaip – kodas, rėmas, citata ir detalė.

 

Be pavadinimo, 70 x 100 cm, pieštukas ant popieriaus, 2021 
(pagal Capua Afroditė, Nationalinis archeologijos muziejus, Neapolis, pirmoji II a. pusė.

Viena iš mėgiamiausių autorės skulptūrų buvo du kart panaudota serijoje ‒ pirmąkart – visa figūra, antrąjį – fragmentas – veidas. 

 

Trys gracijos – haptiškai, 70 x 100 cm, pieštukas ir iškarpų elementai ant popieriaus, 2021 
(pagal Antonio Canova, Trys gracijos, Ermitažo muziejus, Sankt Peterburkas, 1814 – 1817).

Neoklasicistinė skulptūra iš marmuro, vaizduojanti tris deives – Dzeuso dukteris. Gracijos dalyvaudavo banketuose ir susirinkimuose, kad pradžiugintų dievų svečius.

 

Besikraunantis, 70 x 100 cm, pieštukas ant popieriaus, 2021 
(pagal nežinomo autoriaus koloso jaunuolio galvos fragmentą, Metropolio meno muziejus, Niujorkas, II a. prieš Kristų).

Skulptūra atrasta Pergamone, viršutinėje gimnazijos terasoje.

 

Capua Afroditė ‒ Instaliacija, 70 x 100 cm, pieštukas, iškirpti elementai ant popieriaus, 2021 
(pagal Capua Afroditė, Nacionalinis archeologijos muziejus, Neapolis, pirmoji II a. pusė, [detalė]).

Formaliose menininko paieškose gija veda į medijų ribų tyrinėjimą ir išplėtimą. Instaliacijos elementai sąveikauja vienas su kitu, kaip atskiri kūriniai. 

 

Be pavadinimo, 70 x 100 cm, pieštukas, iškirpti elementai ant popieriaus, 2020 
(pagal Pietro Tenerani, Flora, Ermitažo muziejus, Sankt Peterburgas, 1840 [detalė]).

Kursorius tampa vizualaus žaidimo elementu – lemtinga detale, kuriančia atvaizdo dinamiką ir jo interpretaciją. 

 

Be pavadinimo, 70 x 100 cm, pieštukas ir iškirpti elementai ant popieriaus, 2021 
(pagal Antonio Canova, Itališka Venera, Metropolio meno muziejus, Niujorkas, apie 1822 – 1823).

Viena iš charakteringiausių raidžių Baskerville šrifte yra "Q", kurią menininkė nutarė naudoti, kaip instaliacijos elementą šiame kūrinyje. 

 


 

/ JUSTYNA KABALA (PL) / gimė 1981 m.

Menininkė gyvena ir dirba Varšuvoje (Lenkija). Kuria tapybos, piešimo ir instaliacijos srityse. Yra surengusi bei dalyvavusi daugiau nei 50 personalinių ir grupinių parodų Lenkijoje, Lietuvoje, Slovakijoje, Vokietijoje, Čekijoje, Ispanijoje ir Belgijoje. 2017 m. įgijo menų daktaro laipsnį Kelcų Jano Kochanovskio universitete Lenkijoje. Tai pat baigė tapybos studijas Varšuvos dailės akademijoje. Yra pelniusi ne vieną apdovanojimą bei stipendiją, tarp jų Lenkijos mokslo ir aukštojo mokslo ministerijos bei Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos stipendijas.

Savo kūryboje Justyna Kabala tyrinėja savybes sutelktas į koncepcijas susijusias su šiuolaikiniais vaizdiniais, tokiais kaip kodas, kadras, citata ir detalė. Tyrimo metu kūriniuose atsiranda medijų ribų išplėtimo sąsajos. Svarbų vaidmenį daugelyje menininkės kūrybos serijų vaidina koliažas.

Menininkės interesai taip pat apima klausimus susijusius su regėjimo suvokimu, ypatingai prisitaikymo reiškiniu – žmogaus tinklainės poreikiu prisitaikyti prie skirtingų atstumų. Autorė dažnai savo darbuose remiasi dvisluoksniškumu, taip kurdama kraštutines distancijas. Meninio tyrimo atskaitos taškas yra filosofija – postmodernizmas, dekonstrukcija ar kognityvinis mokslas, ypač neuroestetika.

Jos kūriniai dažnai yra savotiškas vaizdinis galvosūkis, rebusas, suvokimo žaidimas su žiūrovu. Daugelyje darbų serijų, menininkė kuria ant abstrakcijos ribos, tačiau taip pat galima įžvelgti sąsajų su gamta ir fotografijos bei grafinio dizaino įtaką.

 

Atsisiųsti parodos katalogą (anglų k.)

KRAUNASI ...