Paroda "Kaunas–Vilnius: nuversti kalnus"

2022.04.23

 

Nuo balandžio 23 d. iki rugpjūčio 28 d. kviečiame apsilankyti Kauno miesto muziejaus ir MO muziejaus organizuojamoje parodoje "Kaunas–Vilnius: nuversti kalnus". Tai išskirtinė paroda per du miestus! Viena dalis – MO muziejuje Vilniuje (Pylimo g. 17), kita – Kaune, Laikinojoje M. K. Čiurlionio dailės galerijoje (A. Mackevičiaus g. 27).

Kaunas ir Vilnius, Vilnius ir Kaunas. Didžiausi Lietuvos miestai. Gal konkuruojantys, o gal būtini vienas kitam? Kaip ir kodėl jie (ne)sugyvena?

Apie tai pasakoja MO muziejaus ir Kauno miesto muziejaus paroda, atverianti pamatinę dviejų miestų priklausomybę. Įvairiais pjūviais nagrinėjama Kauno ir Vilniaus kultūra, socialinis gyvenimas, panašumai ir skirtumai. Aiškinamasi, ką reiškia būti kauniečiu ar vilniečiu, koks jų požiūris į save ir kitą, identifikuojami ir dekonstruojami mitai, stereotipai bei kompleksai.

 

Paroda yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

 

DAUGIAU APIE PARODĄ

Vilniaus ir Kauno gyvenimą apaugusi puikybė ir prietarai paslepia tiesą – šiems miestams reikia vienas kito, kitaip jie pasmerkti „karikatūrinei egzistencijai“. Tai dar prieš šimtą metų savo dienoraštyje užrašė Mykolas Römeris. Apie tai pasakoja MO muziejaus ir Kauno miesto muziejaus tuo pačiu metu Vilniuje ir Kaune veikianti paroda – ji atveria pamatinę dviejų miestų priklausomybę, kaip jie formavo vienas kitą ir kaip iš jų įtampos atsirado šiuolaikinė Lietuva.

Suprasti meninę, kultūrinę ir politinę šių dviejų miestų sąveiką parodoje padeda „kalnai“ – centro, kliūties, iššūkio, komplekso, autonomijos, ginties metafora. Per parodos pasakojime nuolat iškylančius keturis kalnus – Gedimino kalną, Žaliakalnį, Boufalo kalną ir Pelėdų kalną – atskleidžiamos skirtingos Kauno ir Vilniaus sąveikos formos.

Parodos kalnai ir motyvai atsikartoja abiejų muziejų ekspozicijų salėse, bet pasakoja skirtingas istorijas. Šitaip parodos koncepcija ir architektūra pati įkūnija riomerišką Kauno ir Vilniaus būtinybę būti kartu: norint pamatyti visą parodą, reikia aplankyti abu miestus.

 

KOMANDA

Idėjos autoriai ir organizatoriai: Kauno miesto muziejus ir MO muziejus
Parodos koncepcijos autorius – Tomas Vaiseta
Parodos kuratoriai ir ko-kuratoriai: Justina Juodišiūtė, Kotryna Lingienė, Ernestas Parulskis, Miglė Survilaitė, Rasa Žukienė
Konsultantės: Julijana Andriejauskienė, Marija Drėmaitė, Linara Dovydaitytė, Giedrė Godienė, Lara Lempertienė, Jurgita Verbickienė, Sigita Žemaitytė-Strazdė
Koordinatorės: Iveta Jaugaitė, Justina Juodišiūtė, Giedrė Malūkaitė, Sigita Žemaitytė-Strazdė
Architektai: Vladas Suncovas, Julijonas Urbonas
Dizainerė – Inga Navickaitė-Drąsutė

 

PARODOS RĖMĖJAI

Projektą pristato: Kaunas2022
Didieji rėmėjai: Švyturys Nealkoholinis ir Erudito licėjus
Institucinis partneris: LKT